Don't Miss

Oprocentowanie kredytu – czym jest, jak się oblicza?

By on 21 stycznia 2020
Jednym z najważniejszych czynników wpływających na ostateczny koszt kredytu jest oprocentowanie. Jak je obliczyć? I czy wybierając kredyt, warto kierować się jedynie tym parametrem? Podpowiadamy.

Oprocentowanie kredytu – co to jest?

Oprocentowanie jest to podstawowy koszt kredytu. Umożliwia obliczenie, w jakiej wysokości będziesz płacić comiesięczne raty. Przy czym oprocentowanie może być stałe lub zmienne. Czym się różni?

O tym, ile będzie wynosić oprocentowanie stałe, wiesz w momencie podpisywania umowy. Obowiązuje ono podczas cały okres jej trwania, czyli aż do całkowitej spłaty zobowiązania. Dzięki temu dokładnie wiesz, ile będzie wynosić rata, możesz to uwzględnić w domowym budżecie.

Jest jednak jeszcze jedna możliwość – oprocentowanie zmienne, które, jak pewnie się już domyślasz, może rosnąć lub spadać w trakcie trwania umowy. Wynika to z różnych wartości stóp procentowych, które są zmienne w czasie. Może więc okazać się, że rata, co miesiąc, będzie niższa lub wyższa. Zostaniesz oczywiście poinformowany, ile ostatecznie wynosi w danym miesiącu, jednak Twój budżet będzie musiał być bardziej elastyczny.

Jak obliczyć oprocentowanie kredytu?

Jak obliczyć oprocentowanie kredytu wskazuje poradnik https://halokredyty.pl, tam wyjaśnione zostało też, że wskaźnik ten jest ustalany w stosunku rocznym. Jakie to ma znaczenie? Takie, że raty płacone są co miesiąc, ponadto okres spłaty nie zawsze wynosi pełny rok.

Można dowiedzieć się też, że pod uwagę brana jest ilość dni w miesiącu. Jeśli jest ich mniej niż 31, kwota kapitału będzie wyższa.

Brzmi to wszystko skomplikowanie? Nie martw się, w internecie znajdziesz sporo kalkulatorów, przy pomocy których obliczysz oprocentowanie. Wystarczy wpisać wymagane wartości, a narzędzie to na podstawie specjalnie opracowanego wzoru, sprawdzi wszystko za Ciebie.

A czy jest to wskaźnik, którym warto kierować się podczas porównywania ofert kredytowych?

Oprocentowanie, RRSO i całkowity koszt kredytu

Wysokość oprocentowania ustalana przez bank wpływa na to, w jakiej wysokości odsetki będziesz musiał zapłacić od pożyczonej sumy. Ale nie jest to jedyny koszt kredytu. Bank może pobierać prowizję, opłatę przygotowawczą, w niektórych przypadkach Twoja zdolność kredytowa będzie odpowiednia tylko wtedy, gdy dodatkowo zdecydujesz się na ubezpieczenie.

Dlatego oprocentowanie nie powinno być najważniejszych wyznacznikiem. Łatwiej i szybciej porównasz oferty, kierując się RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopą Oprocentowania. Parametr ten uwzględnia dodatkowe opłaty. Może okazać się, że w banku oferującym niższe oprocentowanie ostatecznie zapłacisz więcej, bo np. pobierana jest wyższa prowizja.

Przy czym ważne jest także to, na jaki okres pożyczasz pieniądze. I tym samym należałoby przejść do CKK, czyli całkowitego kosztu kredytu, który uwzględnia wszystkie te czynniki. Jako ciekawostkę dodamy, że niektóre porównywarki kredytowe oprócz podawania oprocentowania, prowizji i RRSO, wskazują też całkowitą kwotę do spłaty oraz wysokość miesięcznych rat.

About admin

You must be logged in to post a comment Login