Don't Miss

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera – na co zwrócić uwagę?

By on 28 czerwca 2019
Każdy nabywca nowego mieszkania nie może się doczekać, aż otrzyma klucze od dewelopera i będzie miał możliwość urządzenia się i wprowadzenia do swojego świeżo wybudowanego “M”. Jednak zanim to nastąpi, zgodnie z ustawą deweloperską, konieczny jest odbiór techniczny mieszkania. Na co zwrócić uwagę podczas dokonywania tej czynności, aby nie narazić się w później na przykre niespodzianki?

Odbiór mieszkania samemu czy może ze specjalistą?

Jeśli nie mamy wiedzy budowlanej, nie decydujmy się na odbiór techniczny mieszkania od dewelopera samodzielnie, gdyż jako laicy być może nie będziemy w stanie wszystkiego sprawdzić i zauważyć ewentualnych defektów. Warto zabrać ze sobą inżyniera lub zaprzyjaźnionego specjalistę, który w fachowy sposób, bez emocji obejrzy lokal i powie nam, jakie rzeczy wymagają poprawek. Wsparcie takiej osoby może uchronić nas przed wieloma niepotrzebnymi kosztami, wynikającymi z konieczności naprawy niedoróbek. Pamiętajmy, aby umówić się na spotkanie z inwestorem w ciągu dnia – przy naturalnym świetle dziennym widać np. różne rysy i pęknięcia, które nie są dobrze widoczne przy sztucznym oświetleniu.

Odbiór techniczny mieszkania jest odbiorem szczegółowym, który nie może trwać kilkanaście minut – należy poświęcić na niego minimum 1,5 -2 godziny, aby przyjrzeć się dokładnie pomieszczeniom i dostrzec ewentualne niedociągnięcia.

Co zabrać ze sobą na odbiór techniczny mieszkania od dewelopera?

Należy zabrać ze sobą przede wszystkim umowę wraz z załącznikami, gdzie zawarte są wszystkie informacje odnośnie do tego, jak powinien wyglądać lokal w momencie odbioru (musimy sprawdzić, czy zgadza się układ i wysokość pomieszczeń, a także wielkość okien i rozmieszczenie drzwi). Natomiast jeśli chodzi o przydatne narzędzia, niezastąpiona będzie z pewnością jak najdłuższa poziomica, kątownik, dalmierz laserowy, miarka i latarka.

Co jeszcze należy sprawdzić podczas odbioru?

Upewnijmy się, że powierzchnia mieszkania się zgadza z tym, co jest w umowie (margines błędu wynosi zwykle nie więcej niż 2%). Sprawdźmy też pion i poziom ścian oraz kąty w każdym pomieszczeniu, a także przyjrzyjmy się dobrze wylewce, a także sufitom, czy nie mają przebarwień lub pęknięć. Tynk powinien być równo nałożony, bez nieestetycznych zgrubień i wybrzuszeń. Kolejny istotny punkt to drzwi i okna – powinny zamykać się bez wysiłku i być szczelne. Musimy także upewnić się, że wentylacja w mieszkaniu została dobrze poprowadzona. Podczas odbioru należy także sprawdzić instalację wodną oraz grzewczą. Jeśli do naszego “M” przynależy balkon, zwróćmy uwagę, czy ma prawidłowy spadek – w przeciwnym razie może grozić nam notoryczne zalewanie wnętrza.

Na koniec warto podkreślić, że zgodnie z przepisami prawa, mieszkania objęte są 5 letnią rękojmią i w tym czasie możemy wymagać korekty zauważonych usterek (reguła ta ma zastosowanie tylko w odniesieniu do konstrukcji budynku). Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okażą się przydatne dla wszystkich osób, które wkrótce czeka odbiór techniczny zakupionej inwestycji mieszkaniowej.

Często wpisujesz w wyszukiwarkę internetową frazy typu: ”nowe mieszkania Warszawa cena” w nadziei, że znajdziesz lokal w atrakcyjnej lokalizacji za rozsądną kwotę? Jeśli chcesz zamieszkać w stolicy – w spokojnym miejscu z dogodnym dojazdem do centrum, rozważ Ochotę, gdzie pod adresem Szczęśliwicka 42 aktualnie dostępne są bardzo dobrze zaprojektowane i ustawne mieszkania.

About admin

You must be logged in to post a comment Login