Don't Miss

Płatność kartą – poznaj zalety transakcji bezgotówkowych

By on 8 maja 2019

Banki w Polsce obsługują ponad 32 mln kart debetowych, a ta liczba stale rośnie – tak wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego, opublikowanego w styczniu 2019 roku. Jakie czynniki sprawiają, że płatność kartą jest tak popularna? Jak zastrzec kartę w razie konieczności i w jaki sposób oszczędzać, gdy posiada się kartę płatniczą? Poznaj najważniejsze zalety płatności bezgotówkowych!

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego płatność kartą znacznie zwiększa wygodę zakupów,
  • jaki wpływ na bezpieczeństwo Twoich pieniędzy mają płatności bezgotówkowe,
  • czy posiadanie karty płatniczej ułatwia oszczędzanie.

Płatność kartą to wygodny i praktyczny sposób na przeprowadzanie transakcji. Nic więc dziwnego, że w Polsce użytkowników kart płatniczych – debetowych i kredytowych – z roku na rok przybywa, a wielu z nich posiada więcej niż jedną kartę. Jak najlepiej wykorzystać zalety płynące z transakcji za pomocą karty? Podpowiadamy!

Płatność kartą – zakupy o każdej porze, gdziekolwiek jesteś!

W natłoku obowiązków coraz częściej doceniamy wygodę, jaką dają transakcje bezgotówkowe. Karty płatnicze ułatwiają nam przekraczanie granic – dosłownie, dzięki możliwości zapłaty w obcej walucie czy zakupu biletu lotniczego przez internet, i w przenośni, ze względu na możliwość zaciągnięcia kredytu za pomocą kart kredytowych. Poniżej zebraliśmy najważniejsze czynniki, które sprawiają, że płatność kartą jest po prostu wygodna!

  • Brak konieczności noszenia gotówki. Zapomnij o zmiętych banknotach i ciężkich monetach w portfelu. Dzięki karcie płatniczej dokonasz łatwego zakupu w większości miejsc – w sklepie, kinie czy na poczcie.
  • Zakupy przez internet. Sieć umożliwia skorzystanie z mnóstwa produktów i usług, za które zapłacisz kartą. W ten sposób możesz szybko zarezerwować bilet na pociąg lub dokonać zakupów w innym mieście, a nawet w innym kraju – wystarczy wpisać numer karty, jej kod CVV2/CVC2 oraz datę ważności.
  • Szybka transakcja. Płatność kartą sprawia, że zakupy w sklepie są szybsze – odpada bowiem konieczność szukania i liczenia drobnych pieniędzy. Podobnie jest w przypadku płatności internetowych – podczas gdy zwykły przelew jest rejestrowany w przeciągu 24 godzin, płatności kartą są rejestrowane w momencie wykonania transakcji!
  • Płatność za granicą. Wiele banków oferuje możliwość płatności kartą w innej walucie podczas zagranicznych wyjazdów. W ten sposób nie musisz wymieniać gotówki w kantorze (bank sam przelicza potrzebną kwotę) ani pilnować jej podczas zwiedzania atrakcji turystycznych, w których często dochodzi do kradzieży.

Blokada karty płatniczej i inne działania, które sprzyjają bezpieczeństwu

Korzystanie z karty płatniczej jest także o wiele bezpieczniejsze niż płatność gotówką. Dlaczego?

Nienoszenie przy sobie pieniędzy zmniejsza ryzyko utraty określonej sumy w wyniku kradzieży. Ponadto dzięki płatności kartą zyskujesz kontrolę nad transakcjami. Wiele banków oferuje bowiem możliwość skorzystania z darmowej usługi powiadomień SMS, dzięki której dowiesz się o płatności natychmiast po jej zatwierdzeniu. Gdy w przypadku zgubienia karty ktoś inny będzie z niej korzystać, natychmiast będziesz o tym poinformowany. Dodatkowym zabezpieczeniem jest opcja ustawienia limitu płatności kartą na koncie oraz możliwość rezygnacji z płatności zbliżeniowych.

Kolejną opcją jest też zastrzeżenie karty w wypadku jej utraty. Jak zastrzec kartę? To proste – szybkie blokowanie karty umożliwi Ci bezpłatny system zastrzegania kart płatniczych zastrzegam.pl, stworzony z inicjatywy Związku Banków Polskich. Kiedy zauważysz brak karty, zadzwoń na infolinię po numer 828 828 828 i podaj nazwę swojego banku – system automatycznie przekieruje Cię na odpowiednią infolinię, w której dokonasz blokady karty. W ten sposób uniemożliwisz złodziejowi dokonanie transakcji, dzięki czemu zgubienie karty nie będzie tak ryzykowne. Pamiętaj jednak, by wystąpić do banku o wydanie nowego instrumentu płatniczego.

Czy posiadanie karty ułatwia Ci generowanie oszczędności?

Ostatnią istotną korzyścią posiadania karty płatniczej jest… możliwość oszczędzania. Co prawda bez kontaktu z realną gotówką szybciej i łatwiej dokonujemy zakupów na wyższe kwoty – prościej nam rozstać się z pieniędzmi, których nie widzimy. Jednak banki oferują szereg możliwości, dzięki którym zyskasz większą kontrolę nad swoimi wydatkami. Jedną z nich jest możliwość ustalenia limitu płatności kartą, o którym wspomnieliśmy już wcześniej. Inną – opcja śledzenia historii transakcji na stronie internetowej konta, a tym samym analiza wydatków. W przypadku kart kredytowych istnieje także okres bezodsetkowy, podczas którego nie ponosisz kosztów zaciągnięcia kredytu.

Kolejnym plusem korzystania z karty są realnie niższe wydatki. Okazuje się bowiem, że większość banków w Polsce – pod pewnymi warunkami – oferuje zwrot małego procenta (od 1 do nawet 5%) z wartości transakcji wykonanych kartą. Istnieją także programy punktowe –naliczają punkty podczas płatności kartą, które potem można wymienić na nagrody. Ponadto wiele firm (tanie linie lotnicze, sklepy) oferuje rabaty i promocje w przypadku dokonania płatności za pomocą karty.

Posiadasz kartę debetową, prepaid lub kredytową? Sprawdź system zastrzegania kart zastrzegam.pl i dowiedz się, jak chronić kartę płatniczą na wypadek jej utraty.

About admin

You must be logged in to post a comment Login